Informacje

POLACY PRAGNĄ WŁASNEGO MIESZKANIA NAJBARDZIEJ W EUROPIE. ZAKUP WYGRYWA Z WYNAJMEM

Polacy wciąż są przywiązani do idei posiadania własnego mieszkania. Aż 80 proc. z nas – gdyby miało taką możliwość – kupiłoby własne mieszkanie. Z kolei 72 proc. Polaków postrzega posiadanie własnego mieszkania jako symbol sukcesu.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


SUBURBANIZACJA? ANALIZA MIESZKANIOWA POLSKICH AGLOMERACJI

Ogólna sytuacja budownictwa mieszkaniowego w obecnej chwili jest bardzo dobra. Wszystko wskazuje na to, że przewidywane na ten rok oddanie ponad 180 tysięcy mieszkań będzie wynikiem rekordowym w czasie od roku 2005, a więc od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Najlepszy w tym okresie wynik wynosił dotąd 165 tysięcy mieszkań i został ustanowiony w roku 2008. Z pewnością przyczynia się do tego ogólnie dobra koniunktura gospodarcza oraz stabilny wzrost przychodów mieszkańców. Polska ma wciąż duże zaległości we wskaźnikach powierzchni mieszkalnej przypadającej na jednego mieszkańca w stosunku do krajów wysokorozwiniętych (…)

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


CENY OFERTOWE MIESZKAŃ – CZERWIEC 2017

Deweloperzy budują coraz więcej, ale obniżek cen nieruchomości wciąż nie widać. Stawki ofertowe na rynku nowych mieszkań stoją w miejscu od kilku lat. Ci, którzy liczyli na obniżki przynajmniej na rynku wtórnym, mogą się rozczarować – w relacji miesiąc do miesiąca zmiany były znikome.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


NOWA USTAWA O KREDYCIE HIPOTECZNYM – JAKIE ZMIANY CZEKAJĄ OBECNYCH I PRZYSZŁYCH KREDYTOBIORCÓW?

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami sprawi, że banki będą miały nieco więcej pracy, a ich klienci będą mogli pewniej, szybciej i bezpiecznej podejmować decyzje dotyczące kredytu hipotecznego.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


KAWALERKA vs. MIESZKANIE PIĘCIOPOKOJOWE – JAKIE LOKALIZACJE KUSZĄ NABYWCÓW NAJMNIEJSZYCH I NAJWIĘKSZYCH MIESZKAŃ

Preferencje przy zakupie mieszkania są różne. Inne potrzeby mają dynamicznie żyjący single, a czegoś innego od mieszkania oczekują rodziny z dziećmi. Czy wielkość mieszkania ma wpływ na to, w jakiej części miasta go szukamy?

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


ZWOLNIENIE PODATKOWE PRZY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Okolicznością decydującą o zwolnieniu z podatku jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na własne cele mieszkaniowe.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


TANIE OGRZEWANIE – 12 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDNOŚCI W CHŁODNE DNI

Tanie ogrzewanie domu to cel każdego z nas, gdy sezon grzewczy już rozpoczęty, a rachunki zaczynają niebezpiecznie wzrastać. Oszczędzanie energii cieplnej będzie wymagało od nas zmiany przyzwyczajeń i kilku drobnych inwestycji. Jakich? Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


JAK ZGODNIE Z PRAWEM ROZEBRAĆ BUDYNEK?

Zamiar rozpoczęcia prac rozbiórkowych należy zgłosić do starostwa powiatowego (urzędu miasta). Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Nie wymagają tego m.in. rozbiórki niewielkich altan, wiat, przydomowych oranżerii oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU

Decyzję o warunkach zabudowy musimy uzyskać wówczas, gdy chcemy postawić dom, a brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. Niejednokrotnie taka decyzja jest potrzebna także przy przebudowie lub nadbudowie domu, jak również zmianie sposobu użytkowania całego albo części istniejącego budynku.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


REMONT I ARANŻACJA MIESZKANIA NA WYNAJEM – 10 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ

Chcesz szybko znaleźć porządnego najemcę i zacząć zarabiać na inwestycji w mieszkanie na wynajem? Odpowiedni remont i aranżacja mieszkania mogą okazać się kluczami do sukcesu. Przeczytaj nasz poradnik, a nie popełnisz najczęstszych błędów.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ CENY OFERTOWE MIESZKAŃ W DRUGIM KWARTALE BIEŻĄCEGO ROKU WZGLĘDEM MINIONYCH OKRESÓW – RAPORT Z RYNKU NIERUCHOMOŚCI 2Q 2016

Mimo obserwowanego ograniczania akcji kredytowej przez banki w drugim kwartale br. średnie ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym zanotowały wzrosty. W porównaniu z I kwartałem br. ponad 1-procentowe wzrosty stawek wystąpiły w 13 z 18 analizowanych miast. W porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego minimalnie taniej jest tylko w Krakowie; w 17 miastach ceny poszły w górę.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


BUDOWA DOMU NA DZIAŁCE ROLNEJ – KROK PO KROKU

Budowa domu na działce rolnej posiada dwa istotne walory. Po pierwsze działki rolne nieraz usytuowane są w pięknej okolicy, po drugie – często można je nabyć po znacznie mniejszej cenie niż działki budowlane. Nierzadko kosztują o 60% – 70% mniej niż mieszczące się w pobliżu działki budowlane; dzieje się tak szczególnie w przypadku gruntów rolnych niskiej klasy (tzw. IV – V), jak również w przypadku nieużytków. O czym należy pamiętać w przypadku tego rodzaju inwestycji, biorąc pod uwagę także ostatnio wprowadzone przez Sejm zmiany?

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


„MIESZKANIE PLUS” – NA CZYM BĘDZIE POLEGAĆ PROGRAM?

Tanie mieszkania na wynajem, kasy oszczędnościowo-budowlane, usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych – to część propozycji zapowiadanych w programie Mieszkanie plus. Według premier Beaty Szydło program ma być zaprezentowany w nadchodzącym tygodniu.

Program „Mieszkanie plus” ma zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Głównymi beneficjantami mają być rodziny o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania. Z dotychczasowych zapowiedzi wynikało, że program w pełnym zakresie miałby ruszyć w 2017 r.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


CZY CHRONIMY POLSKĄ ZIEMIĘ KOSZTEM OGRANICZENIA PRAWA WŁASNOŚCI?

W dniu 14 kwietnia 2016 r. Sejm uchwalił (wzbudzającą od tygodni szeroką dyskusję, także w Senacie) ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Obecnie ten akt prawny czeka na podpis Prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie w dniu 30 kwietnia 2016 r., bowiem z dniem 1 maja br. kończy się długi, dwunastoletni okres moratorium na kupno przez cudzoziemców ziemi w Polsce.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


CZY WARTO KORZYSTAĆ Z USŁUG POŚREDNIKA W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI ?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami często kojarzony jest w Polsce jako osoba, która za opublikowanie oferty sprzedaży nieruchomości w kilku portalach internetowych, wyciąga rękę po wielotysięczne wynagrodzenie. U podstaw takiego wyobrażenia leży powszechny brak świadomości o roli pośredników w transakcjach realizowanych na rynku nieruchomości oraz nieznajomość katalogu czynności, które pośrednik nieruchomości powinien wykonać na rzecz zamawiającego usługę pośrednictwa.

Warto zdać sobie sprawę, że bezpieczna sprzedaż nieruchomości wymaga posiadania wiedzy z wielu różnych dziedzin. Dobra znajomość aktualnie obowiązującego prawa cywilnego i podatkowego jest konieczna do świadomego obrotu na rynku nieruchomości. Jednak to tylko niewielka część kwalifikacji niezbędnych do efektywnej pracy pośrednika nieruchomości. Wiedza, którą pośrednik musi dysponować, jest szeroka i w niektórych przypadkach skomplikowana. Warto więc poszukać osoby, która posiada taką wiedzę, i ostatecznie skorzystać z usług biura nieruchomości. Ograniczamy w ten sposób ryzyko, że transakcja nie przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Warto wiedzieć, że katalog czynności, do których zobowiązuje się pośrednik w przypadku kompleksowej usługi pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, powinien uwzględniać pomoc i wsparcie w całym procesie sprzedaży, tj. od momentu podjęcia decyzji o sprzedaży, aż do przekazania nieruchomości nabywcy. Pełna usługa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami powinna więc obejmować: kompletowanie poszczególnych dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia transakcji, określenie ceny ofertowej nieruchomości, przygotowanie formalno-prawne nieruchomości do sprzedaży, stworzenie oferty sprzedaży, promowanie oferty na rynku, prezentowanie nieruchomości potencjalnym nabywcom, negocjacje warunków transakcji, czynności organizacyjne mające na celu ustalenie miejsca oraz terminu umowy sprzedaży, a także czynności związane z przekazaniem nieruchomości stronie kupującej. Tylko doświadczeni pośrednicy posiadają świadomość różnorakich pułapek, jakie mogą czekać na sprzedających na każdym z powyższych etapów.

Znajomość rynku kluczem do efektywnej sprzedaży nieruchomości

Najcenniejszym kapitałem pośrednika nieruchomości jest jego doświadczenie. Aktywny pośrednik nieruchomości zna rynek, na którym pracuje. Potocznie można to ująć w ten sposób, że wie, co i za ile się sprzedaje. Widząc nieruchomość nieodbiegającą od standardów panujących na lokalnym rynku, jest w stanie sprawnie określić, czy znajdzie ona szybko nabywcę, czy na kupującego trzeba będzie poczekać dłużej.

Dzięki znajomości trendów aktualnie panujących na rynku doświadczony pośrednik potrafi trafnie określić optymalną cenę ofertową przedmiotu sprzedaży. Umiejętność precyzyjnego określenia optymalnej wartości posiadają jedynie osoby pracujące na co dzień na danym rynku. Aktywni pośrednicy z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem robią to wręcz intuicyjnie.

Umiejętność ta jest bardzo cenna zwłaszcza przy spadających cenach nieruchomości. Przeszacowanie oferty na początku może bowiem spowodować wydłużenie procesu sprzedaży oraz wymierne straty dla sprzedającego. Warto dodać, że dzięki przyjęciu właściwej strategii sprzedaży oraz odpowiedniemu przygotowaniu nieruchomości możemy nie tylko dokonać transakcji znacznie szybciej, ale uzyskać cenę wyższą nawet o kilkanaście procent.

Działania nieprzemyślane, podejmowane pod wpływem impulsu oraz za namową osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, częściej oddalają sprzedającego nieruchomość od założonego celu, niż pomagają w zrealizowaniu korzystnej transakcji.

W pracy pośrednika wiedza popłaca

Doświadczenie pośrednika to jedno. Liczy się również wiedza i znajomość aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Do najważniejszych obowiązków pośrednika należy weryfikacja stanu prawnego nieruchomości oraz zwrócenie uwagi sprzedającego na kluczowe aspekty transakcji. Może się również zdarzyć, że nieruchomość będzie wymagała odpowiedniego przygotowania do sprzedaży pod względem prawno-formalnym. W przypadku bardziej skomplikowanych transakcji doświadczony pośrednik jest w stanie dostrzec zagrożenia, z których nie zdają sobie sprawy osoby nie funkcjonujące na co dzień na tym rynku.

Bez reklamy nie sprzedamy

Dla osób pragnących szybko sprzedać nieruchomość, które korzystają z usług pośrednika, niezwykle ważna jest znajomość najskuteczniejszych metod dotarcia do potencjalnych nabywców. Należy pamiętać, że optymalne kanały dystrybucji oferty różnią się od siebie w zależności od tego, czy sprzedajemy kawalerkę na obrzeżach miasta, dom, działkę, czy luksusowy apartament w centrum. Dzięki współpracy pośrednika z wieloma mediami tradycyjnymi i elektronicznymi oraz rozbudowanej bazie osób poszukujących ofert nieruchomości dystrybucja oferty sprzedaży przebiegnie w sposób bardziej efektywny.

Pod kątem skutecznej promocji oferty sprzedaży najbardziej zasadnym rozwiązaniem wydaje się nawiązanie współpracy z dużym sieciowym biurem nieruchomości. Duże biura, posiadające po kilkadziesiąt oddziałów w całej Polsce, współpracują praktycznie ze wszystkimi liczącymi się mediami zamieszczającymi oferty sprzedaży nieruchomości, w tym portalami internetowymi. Dodatkowo, możemy mieć pewność, że oferta zostanie przedstawiona licznej grupie klientów poszukujących nieruchomości zapisanych w bazie danej sieci. Tym sposobem przerzucimy koszty reklamy oferty na biuro nieruchomości, któremu zapłacimy dopiero po osiągnięciu naszego celu w postaci transakcji.

Wiarygodność też się liczy

Kolejnym argumentem za zgłoszeniem nieruchomości do biura pośrednictwa jest jego wpływ na wiarygodność oferty. Wraz z rozwojem polskiego rynku nieruchomości i zbliżaniem się panujących na nim standardów do rynków Europy Zachodniej zmienia się również mentalność potencjalnych nabywców. Oferty „bezpośrednie”, czyli niezgłaszane do biur nieruchomości, są traktowane coraz bardziej podejrzliwie przez kupujących i w niektórych przypadkach mogą być przez nich pomijane.

Należy pamiętać, że podobny efekt daje zgłoszenie oferty do zbyt wielu biur nieruchomości.

Współpraca z wieloma pośrednikami jednocześnie jest efektem przeświadczenia, że im więcej biur nieruchomości zostanie zaangażowanych w sprzedaż, tym większa szansa na szybkie zawarcie transakcji. Niestety, efekt zwykle bywa dokładnie odwrotny. W przypadku współpracy z wieloma biurami nieruchomości największym problemem jest tzw. inflacja ofert, czyli pojawienie się ofert sprzedaży tej samej nieruchomości wielokrotnie w tych samych środkach przekazu (np. w portalach ogłoszeniowych). Często tak powielone ogłoszenia różnią się ceną ofertową nieruchomości (m.in. ze względu na różne wysokości wynagrodzeń poszczególnych pośredników, które są doliczane do ceny). Powstałe w ten sposób rozbieżności powodują spadek wiarygodności oferty i sprzedającego, a tym samym niższe prawdopodobieństwo zainteresowania ofertą potencjalnego nabywcy.

Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z jednym, renomowanym biurem na zasadach wyłączności. Zawarcie umowy z klauzulą wyłączności niesie ze sobą dodatkowe obowiązki dla pośrednika. Wybór pośrednika nie różni się niczym od wyboru lekarza, prawnika, fotografa czy fryzjera. Z usług tych zawodów często korzystamy na zasadach wyłączności i nie zastanawiamy się dlaczego tak jest.

Dobry pośrednik nieruchomości zawsze w cenie

Decyzja o tym, czy współpracować z biurem nieruchomości, powinna wynikać z świadomości, jakie korzyści wynikają ze współpracy z pośrednikiem oraz przed jakimi zagrożeniami może nas ona uchronić. Pamiętajmy, że biuro nieruchomości powinno dla nas zrobić więcej, niż tylko umieścić ofertę na swojej stronie internetowej i czekać na potencjalnych kontrahentów. Przede wszystkim powinno nas zabezpieczyć przed nieprzewidywalnymi sytuacjami mogącymi narazić nas na straty finansowe. Dlatego właśnie równie ważne jak świadomość zagrożeń panujących na rynku nieruchomości jest wybór odpowiedniego biura pośrednictwa.

Poszukiwania warto rozpocząć od zapytania członków rodziny oraz znajomych, czy nie znają kogoś godnego polecenia, kto skutecznie i sprawnie przeprowadził transakcję w ich otoczeniu. Możemy również wesprzeć się internetem i poszukać informacji oraz opinii na forach internetowych, sprawdzić strony internetowe i dopiero po wstępnej weryfikacji umówić się z wybranymi pośrednikami.

Przy wyborze biura nieruchomości w pierwszej kolejności nie należy sugerować się wysokością prowizji, ale przede wszystkim zwrócić uwagę, co biuro i pośrednik mogą zaoferować oraz czy mają odpowiednie narzędzia i procedury do odpowiedniego oferowania nieruchomości. Warto również sprawdzić, jak duże jest doświadczenie pośrednika oraz czy ma on sukcesy w sprzedaży podobnych nieruchomości. Oczywiście, nie wszyscy agenci i pośrednicy to wieloletni pracownicy tej branży. Osoby początkujące powinny jednak pracować w gronie bardziej doświadczonych kolegów, np. w dużym biurze bądź sieci biur.

 

Autor: Maciej Trela

Źródło: artykuł opublikowany w numerze 8/2015 „Krakowskiego Rynku Nieruchomości”


KREDYT MDM Mieszkanie dla Młodych

Wielu z Państwa pyta nas, czy dana nieruchomość kwalifikuje się do programu dopłat MDM.

Polecamy zapoznanie się z informacjami na stronie internetowej programu Mieszkanie dla Młodych oraz konkretnie z kalkulatorem programu:

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


NIE BĘDZIE PRZEDŁUŻENIA PROGRAMU MIESZKANIE DLA MŁODYCH

Rząd nie planuje przedłużenia trwania programu Mieszkanie dla młodych. W myśl ustawy, która ten program wprowadziła ma on obowiązywać do 30 września 2018 roku. W jaki sposób rząd chce zapełnić tę lukę?

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


JAK FISKUS WERYFIKUJE KUPNO MIESZKANIA

Urzędy skarbowe kwestionują część transakcji zakupu domu, mieszkania czy działki z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zbyt niska cena sprzedaży, a drugim brak możliwości wykazania przez kupującego legalności pochodzenia środków na zakup.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


NIE KORZYSTAJĄC Z USŁUG POŚREDNIKA SPRZEDAJĄCY TRACĄ. DLACZEGO? 

Mimo szybkiego rozwoju i profesjonalizacji rynku nieruchomości w Polsce na przestrzeni ostatnich 16 lat, w dalszym ciągu daleko nam do poziomu i mechanizmów panujących na zachodnich rynkach. W Polsce nadal bardzo wiele osób próbuje sprzedać dom lub mieszkanie we własnym zakresie, podczas gdy w rozwiniętych gospodarkach państw Europy Zachodniej, takich jak Wielka Brytania czy Dania, ponad 90% transakcji nieruchomości odbywa się przy pomocy agentów nieruchomości.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI


OPODATKOWANIE NAJMU PRZEZ OSOBĘ PRYWATNĄ

Podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, zgodnie ze stanem prawnym na rok 2015 mogą sami zdecydować, w jakiej formie będą opłacać podatek dochodowy z tego tytułu. Do wyboru mają opodatkowanie dochodów z najmu przy zastosowaniu skali podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także pod pewnymi warunkami opodatkowanie podatkiem liniowym.

KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI